ای نکبت! ای جگرگوشه!   

روزنامه‌ي جام‌جم، از هفته‌ي پيش ستون ثابت طنزي در صفحه‌ي سوم داير کرده که هر روزش را يکي از حضرات مي‌نويسد؛ مثلا شنبه‌ها را منوچهر احترامي، يک‌شنبه‌ها را اسماعيل اميني و سه‌شنبه‌ها را ابوالفضل زرويي.
اميدوارم اين ستون، سرزا از دنيا نرود.
*
خبر داري چند هفته است که از تو بي‌خبرم، نکبت؟!

لینک
   هنوز مانده است ...   

هنوز مانده است تا شادابی. هنوز مانده است تا دوره‌ی آخرالزمان به پايان برسد.

منوچهر احترامی

لینک
   چهل سال بعد در همين هفته (1)   

خرداد 1423

* معاون امور عمراني وزارت اسكان و بازسازي، اين‌بار به شرف خود قسم خورد كه تا سه ماه ديگر، كار اسكان موقت زلزله‌زدگان بم به پايان خواهد رسيد. وي با اعلام اين مطلب، به خبرگزاري بازنا، هم‌چنين اعلام كرد: دولت تلاش مي‌كند كه به تمامي ساكنان بم و روستاهاي اطراف، براي ساخت خانه تسهيلات اعطا كند. شما هم قبول كنيد كه در اين چهل سال، اتفاقات زيادي براي عزيزان مصيبت‌زده پيش آمده؛ بسياري از آن‌ها فوت شده‌اند و بسياري ديگر نيز خواه‌ ناخواه متولد شده‌اند. پس ما راه درازي تا پايان اسكان همه‌ي اين عزيزان داريم.
* اتحاديه‌ي عرب، شايعه‌ي به فراموشي سپرده شدن وعده‌ي كمك چهل و پنج ميليون دلاري اين اتحاديه را به زلزله‌زدگان سال 138۲ بم، قويا رد كرد. عدنان پاچه‌چي، رييس اتحاديه، با اعلام اين خبر در نشست وزراي خارجه‌ي كشورهاي عضو در كركوك، افزود: ما هم‌چنان به وعده‌ي چهل سال پيش خود وفادار هستيم، اما تا زماني كه سرنوشت نهاد اصلي مسوول در امور بازسازي بم، در ايران مشخص نشود، نمي‌توانيم اين مبلغ را به ايران اعطا كنيم. پاچه‌چي، هم‌چنين از تصميم سران كشورهاي عرب براي تعيين يك بودجه‌ي سالانه براي كمك بلاعوض به زلزله‌زدگان ايراني خبر داد و بر اقدام فوري نسبت به ياري رساني به زلزله‌زدگان اصفهان، چابهار و سرخس تاكيد كرد.
* زلزله‌اي به قدرت 4.4 درجه در مقياس ريشتر، ساعت 8:30 امروز بخش‌هايي از استان ري را لرزاند. هنوز هيچ گروه يا شخص حقيقي، مسووليت وقوع اين زمين‌لرزه را بر عهده نگرفته است. پليس، القاعده را اصلي‌ترين مظنون مي‌داند.
* وزارت زلزله‌شناسي، دقايقي پيش اعلام كرد: هنوز درباره‌ي شدت و كانون اصلي زلزله‌ي ديروز ري به اتفاق نظر نرسيده‌ايم، اما به زودي با تلاش شبانه‌روزي برادران خدمت‌گزار اين مساله حل و فصل خواهد شد. وي هم‌چنين از دكتر رحيمي‌تبار، به علت اظهارنظرهاي غيركارشناسانه و ايجاد رعب و وحشت عمومي در تهران و ري، به شدت انتقاد كرد. دكتر رحيمي‌تبار، استاد دانشگاه شريف، سال‌هاست كه بر ادعاي خود مبني بر پيش‌بيني زلزله اصرار دارد. آگاهان سياسي وي را نامزد اصلي دانشگاه شريف براي انتخابات رياست‌جمهوري سال 1424 مي‌دانند.

لینک
   من‌واره !   

جشن‌واره‌ي پرطمطراق وب‌لاگ‌ها آن نبود كه ذهنم دلش مي‌خواست. يخ غرور ـ غرور ديجيتالي هم نوبر است! ـ آن‌چنان همه‌ي غرفه‌ها را گرفته بود كه داشتم بالا مي‌آوردم؛ گفتم شايد اين سالن لعنتي وزارت خارجه در نياوران، كه يحتمل براي نشخوار از ما بهتران اين‌طور گل و منگول به ريش آنكادر شده‌اش بسته‌اند، متانت مصنوعي خون همه را بالا برده. هر كس به گوشه‌اي با هم‌گنان شبكه‌اي، آن‌قدر سر به گريبان و چند جاي ديگر فرو برده بود، كه سخت ميان آن جمع خودم را تنها حس كردم. توي بچگي‌هات اگر با خانواده‌ات بروي باغ‌وحش و بعد گم‌شان كني، ترس از گوريل‌ها و شيرها و ـ لابد ـ حيوانات متمدن به جانت مي‌ريزد؛ ديروز بي‌تعارف و تملق، حس دور و دراز گم ‌شدنم در باغ‌وحش را داشتم!
اشتباه كردم كه رفتم. سربالايي‌هاي نياوران به آدم تپل‌مپلي هم‌چون من نمي‌سازد؛ آن هم من، كه وزنم را به ضرب و زور قناعت اجباري و متانت ناگزير بالا برده‌ام. امروز هم چاره‌اي نيست از رفتن، براي هم‌راهي با استاد اعظم و شايد ديدن پدرام عزيز ... اگر نه حتي به خوردن پرهزينه‌ي آب‌انار و آب‌زرشك هم نمي‌ارزد، ديدن آن همه غريبه‌هاي رنگ‌به‌رنگ.
شما را سفارش مي‌كنم به رعايت تقوا و نشستن و پريدن با هم‌پـ‏ُـــك‌ها و هم‌پـــِــك‌ها!

لینک
   زلزله + جشن‌واره   

مواظب باشيد.

اين روزها زلزله هم برای مشهور شدن دست به هر کاری می‌زند!

*

 هفت‌سنگ در جشن‌واره حضور فعالي خواهد داشت. اين‌ جشن‌واره از امروز تا پنج‌شنبه در نياوران برگزار مي‌شود. ضمنا من نيز به عنوان يكي از بزرگان، روزهاي چهارشنبه و پنج‌شنبه در آن‌جا يا حوالي آن‌جا مشاهده خواهم شد.

در روز پنج‌شنبه، ميزبان طنزپرداز گرامي، آقاي ابوالفضل زرويي نصرآباد خواهيم بود.

لینک
   مرض لاعلاج   

شيخ را پرسيدند: مگر بر سر مولانا چه آمده بود كه تنش به ناز طبيبان نيازمند گشت و معالجت ايشان و دعاي خير ارادت‌مندان سودي نبخشيد؟
آهي كشيد و بفرمود: الله الله از مرض مرگ!

لینک
   مدرنيزاسيون شاملو + احياي سنت حسنه‌ی نقد از درون   
  • پرياي نازنين!
    چقده زر مي‌زنين؟
لینک
   يک سوال تاريخی ـ فلسفی   

به نظر شما، هابيل مادرمرده بلاهت نكرد كه با پاي‌مردي (!) و پافشاری بيهوده سر موضوع زنش ـ آن هم توي اول‌الزمان (!)، كه دست خدا و آدم توي خلقت زن‌هاي تازه كاملا باز بود ـ خودش را به كشتن داد؟

لینک
   طنزهای غيرعمد   

 1ـ مطابق رسم معمول، امروز و فردا از ساعت 17، در تالار انديشه‌ي حوزه‌ي هنري، به ترتيب شب شعر و شب نثر طنز داير خواهد بود. حضرات علاقمند به خنده و غيره، مي‌توانند بدون هرگونه دلهره از بابت ثبت‌نام و ورودي و غيره تشريف بياورند. لااقل اين‌جا خنديدن رايگان است. فعلا هم عوارض جانبي‌ش تنها دامان مسوولان دفتر طنز را گرفته.

نشاني: تهران ـ تقاطع خيابان‌هاي حافظ و سميه ـ روبه‌روي دانشگاه صنعتي اميركبير ـ حوزه‌ي هنري ـ تالار انديشه

 2ـ دلواپس ماهنامه‌ي گل‌آقا بايد بود. دوشنبه‌ي اول ماه دارد مي‌رسد و چشم‌هاي من به عادت روي پيش‌خوان دكه‌ها ول مي‌گردد. چقدر تلخ است نبودن سايه‌ي آرامش‌بخش گل‌آقا.

طنزهاي غيرعمد را در برخوردهاي روزانه، در نوشته‌هاي رسمي و غيره‌ي (!) حضرات زياد مي‌توان ديد. اين هم يك نمونه:

 نوشته‌ي روي قوطي دوغ كاله:

براي جلوگيري از هرگونه سوء‌استفاده، لطفا بلافاصله بعد از مصرف، آن را سوراخ يا پاره نماييد.

 ( نكته‌ي بي‌ادبي: براي جلوگيري از سوء‌استفاده از خود آدمي‌زاد، بايد چه بكنيم؟ )

لینک
   اعتراض ... اما ...   

war

ما هم معترضيم، حضرات! اما نه به خاطر خوردن چند گلوله به گنبد حرم. بيش‌تر از چهارده ماه است كه توي عراق مثل برگ خزان‌زده آدم‌ها مي‌ميرند؛ تاوان بلاهت آن‌هايي  كه فرق پوكه‌ي فشنگ و آدمي‌زاد را نمي‌دانند. حالا اگر حاجي‌آقا دلش براي ورقه‌ي طلاي روي گنبد سوخته، محل تامل است!

 سال‌ها پيش، يكي از دهان شهريار شهر سنگستان گفت:

ـ زمين گنديد،

آيا بر فراز آسمان كس نيست؟

لینک