حی‌ّ علی السريال!   

ماه رمضان كه مي‌رسد، نيمه‌روشنفكرهاي در حال گذار ( مثل من! ) توفيق‌هاي اجباري بيشتري براي تماشاي سيماي گرامي سابقا لاريجاني پيدا مي‌كنند؛ سفره‌ي افطار، با لقمه‌هاي شتاب‌زده‌ي اهالي خانواده كه همگي تلاش بيهوده‌اي در نشان دادن صبر و طاقت پرثواب خويش دارند، سال‌هاست ميهمان اجباري‌اي هم به نام تلويزيون دارد. آدمي مثل من هم، البته سال‌هاي حكومت راديو را به ياد دارد؛ با دعاهاي معروف سحرها، با قصه‌ي ظهر جمعه، با قصه‌ي شب، و با اخبارهاي معروف ساعت 14 ... تا اين كه تلويزيون هم احساس تكليف كرد و روز به روز چاق‌تر شد! تا سال‌ها، ماه رمضان براي من با مثنوي خواني‌هاي كم نظير ساعد باقري در شبكه‌ي دو معنا داشت و" ربنا "هاي ترگل ورگل و دزديده شده از شجريان، كه مونتاژ مضحك گل و بلبل و قران و خانه‌ي كعبه را هم به ضميمه داشتند.

حميد لولايي / زير آسمان شهر

آن سال‌ها تلويزيون، به حكم نمي‌دانم كدام آيه‌ي شريفه، ماه رمضان را عزاي عمومي مي‌دانست و چگالي غم و غصه را هم نزديك دهه‌ي سوم، بالا مي‌برد قربة الي الله!

اما در اين چند سال، بازار رقابت و رفاقت هم‌زمان شبكه‌هاي سيما، با پخش سريال‌هاي رنگارنگ، گرم مي‌شود؛ ساعات پس از افطار، كه جماعت به تكميل بعد مادي صوم و صلاة و آروغ‌هاي لبريز از معنويت (!) مشغول‌اند، شبكه‌ها با سريال‌هاي 26 قسمتي ( يا 30 قسمتي براي آن‌ها كه با استراتژي هوشمندانه‌ي تغيير ناگهاني جشن به سوگ، فتيله‌ي كمدي را در شب‌ها و شبيه‌هاي قدر پايين مي‌كشند ) تلاش مي‌كنند روزگار گرسنگي را براي خلق الله شادمانه كنند! آن چه در غالب اين سريال‌ها آشكار است، رنگ و روي طنزي‌ست كه ولو به زور در همه‌ي قسمت‌ها تزريق مي‌شود؛ شايد آشكارترين نشانه‌ي برتري يك سريال بر ديگران، هنگامي كه تداخل زماني معمولا ناگزير آن‌ها سعادت تماشاي همه‌شان را از اهل خانه مي‌گيرد، تنظيم تلويزيون بيشتر خانه‌ها روي يك شبكه باشد.

سريال " خانه به دوش " با بازي حميد لولايي، شايد اين روزها از آن بابت گل كرده، كه چهره‌ي متفاوتي از يك سريال طنز را به نمايش مي‌گذارد؛ وجه غالب بيشتر صحنه‌ها، بر خلاف رسم رايج تلاشگران عرصه‌ي بيداري و خنده (!)، نه بر ديالوگ‌هاي كم‌نمك و در يك كلام " كمدي لودگي " (!)، كه بر فضاسازي و ايجاد موقعيت‌هاي متناقض بازيگران در هر صحنه – و با تساهل و كنار گذاشتن احتياط واجب! – بر " كمدي موقعيت " استوار است. شايد اين كوشش نو و البته دشوار سازندگان اين سريال، به صورت رقيبان ديگر چنگ بيندازد و سال بعد، همه‌ي كارگردان‌هاي پيروز در مناقصه‌هاي سرشار از فيض طرح‌هاي مربوط به ماه رمضان، دربه‌در پي‌جوي نويسندگاني متفاوت از پيروان سنت كنوني باشند.

لینک