حکايت

جوانی چست، لطيف، خندان، شيرين‌زبان در حلقه‌ی عشرت ما بود که در دلش از هيچ نوع غم نيامدی و لب از خنده فراهم. روزگاری برآمد که اتفاق ملاقات نيفتاد. بعد از آن ديدمش زن خواسته و فرزندان خاسته و بيخ نشاطش بريده و خنده ـ حتی از نوع مجازش ـ بر لبش مالاسيده. پرسيدمش تو را چه افتاد که از طنزهای سيما می‌خندی و نه به مزه‌پرانی‌های صدا دل می‌بندی؟ گفت تا زن خواستم، دل به حمايت نهادهای وطنی و مدنی قوی داشتم و بذر اميد در شوره‌زار تنهايی می‌کاشتم. اکنون که کودکان برخاسته‌اند، هر آن چه به غايت، معجزت است خواسته‌اند. چه جای نشاط است که اصغری به عزم ثبت‌نام در مدرسه‌ی دولتی دست از پدر شسته و اکبری به غيرانتفاعی دل بسته؟ نشنيده‌ای که گفته‌اند آن را که بلای هديه به مدرسه است وضع و حال زندگی سه است؟

 

چون زندگی از برای من دام گرفت

خواستم بپرم برون ولی پام گرفت

بابام که پول می‌گرفتی همه عمر

ديدی که چگونه پول بابام گرفت؟

/ 11 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیاوشون

سلام جلال جان! احوالات؟ / حقیقتش، من نمی‌دانم چرا نسل جديد طنزنويس ما، تا اين اندازه تحت تاثير پيش‌کسوت‌هايشان هستند و دريغ از يک ذره خلاقيت! تو هم چند وقتی است که طنزت، به قول معروف، یا خيلی «گل‌آقايی» از کار در می‌آید(مثل طنزی که درباره‌ی گرانی میوه نوشتی)، یا اینکه به شدت تحت تاثیر نوشته‌های سابق ابوالفضل زرویی. اینها البته هر دو در زمان خودشان قشنگ بودند، اما خیلی وقت است دیگر برای ذائقه‌ی مخاطبی که دنبال اتفاقات جدیدتری است، تکراری و حتی دمده(Demode) شده‌اند! / این چند خط را نوشتم چون ديدم که توی یکی از نوشته‌های قبلی، از واکنش متفاوت خواننده‌هايت نوشته‌ای و اينکه: «منتظر نظرات رفقا» هستی! رک و راست، نظرم همين بود که نوشتم!

mokh less

آخ آخ ميخواسته زن بگيره ؟ واييييييييييييييييييييييی

ghuti-attar

...... يه چيزی نوشتم براتون ٬ پس چرا نيومده ؟

امیر

اخوی! ما با منظر جديدی از نقد مواجه هستيم....در پشت ماشين مواظب موتوريهای آيينه پران باشيد ...لطفا.... دوست دارم.

نجمه

پول.......عجب درد بی درمونيه؟اون يکی که رفت مدرسه رولتی چه قانع بود...!!!!!

leyli

سلام حضرت! خوبی؟ خوب چه ميشه کرد؟ پول وقتی همه چيز ميشه که آدم به گدايی غرور و دوستی می افته. قبول دارم خيلی مهمه پول. خيلی زياد. ولی جدا از کليشه گويی پول همه چيز همه چيز نيست.پايدار باشی.

مهدی آریان

راستی جلال! می دونستی دانشمندا می‌گن طنزنویس‌ها عمرشون کوتاهه؟!!!

مهدی

دلت نگيره عزيزم... پات فدای سرت !

محمود

چه باید کرد؟ باید نوشت از یخ جوانی که اگر دیر بجنبی آب میشود برای خیس کردن گل قبرت. از پول که دارا و ندار از آن می نالند . از دوستانی که دوستی برایشان ساعت تفریح است و زنگ بیکاری یا از موشک کاغذی امید که باز در حال و هوای کودکی می سازی و بلافاصله به هوا پرت می کنی غافل از اینکه اندکی بعد زیر پای خودت له میشود. جلال جان شنیده ام قرار بوده چند ماه پیش حال ما را هم بپرسی؟ به امید دیدار