در هدايت نسل سوم!

اشاره: بعد از مدت ها مهدی عزیز – معروف به دایی سینما ! – متن جالبی نوشته و با کامنت های حمید و باقی رفقا، موضوع بحث انگیزی را ساخته. این حرف ها هم در تکمیل آن ماجراهاست؛ قرار بر نتیجه گیری به سبک انشاهای قدیم هم نیست! جالب تر خواهد شد اگر همه ی حضراتی که این جا را می خوانند، با خواندن آن متن ها و اباطیل زیر، نظر خود را بنویسند.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

*

نسل ما، یعنی کسانی که اگر خیلی سن مان قد بدهد، یکی – دو سال آخر جنگ را حس کرده ایم و سایه ی موشک های عزیز و تکبیرهای ناگزیر بزرگ ترها را هول هول بر سر خود دیده ایم، یا به تعبیر بعضی ها "نسل سوم"، از یک دیدگاه نسل سوخته است؛ این که بی خواست خود، در چاله ی خواست حکو مت گرامی و والدین عمدتا انقلابی سال ها پیش افتاده و هنوز دارد دست و پا می زند و دل به  شبه دموکراسی نیم بندی خوش کرده، که هنوز نه سر دارد و نه ته! و ازین بابت تا کنون درباره ی خیلی از وقایع و سرنوشت های شاید ابدی (!) خود، مقصر نیست. اما به گمان من، یکی از مهم ترین دلایل پا در هوا بودن نسل مذکور (!)، قطع ارتباط فرهنگی خواسته یا ناخواسته ی ما با والدین مان است. ما بیش از همه ی نسل های پیشین خویش، میان دلبرهای متضادی نشسته ایم که کام گرفتن از تمامی شان را – البت (!) با رعایت موازین شرعی! - نیز طلب می کنیم و با شرایط فعلی، هرگز هم به وصل نخواهیم رسید.

اگر آن ها – یعنی پدران و مادران ما – انقلاب کردند و بیش تر شان نیز به آرزوهای انقلابی خویش نرسیدند، اما هنوز هم خیلی هاشان وضعیت انقلابی را حفظ کرده اند. انکار نمی توان کرد که درصد بزرگی از والدین ما، در انتخابات پارلمانی اخیر، مشترکا در دهان ما و امریکای جهان خوار مشت کوبیدند؛ از آن رو که به دلایل فراوان اجتماعی و روانی و اقتصادی، یا به وضع موجود راضی اند، یا از ترس "بدتر"ی که تلویزیون هر روز از عراق و افغانستان برای شان سوغات می آورد، به "بد" حالا سخت علاقه مند هستند! و البته بسیاری از آن آرمان گرایی ها حتی اگر ریاکاری و بلاهت حکومت محسوب شود، برای والدین ما هرگز احمقانه نیست. لااقل سایه ی شوم جنگ آن قدر همراه ویرانی و مصایب گوناگون بوده و هست، که رفع آن بتواند آرمانی مقدس برای آنان باشد.

اما نسل ما، که با وزنه های سنگین مذهب و مفاهیم جدید اجتماعی و دعوای جدی میان ارزش ها و ضدارزش های فراوان روزگار پیش و عصر خویش روبه روست، چطور می تواند تکلیف خود را به راحتی با این همه "صراط المستقیم" همگی سرسبز و البته همراه با عوارض جانبی (!) مشخص کند؟ قبول کنید که ما به دلایل بی شمار، اگر چه ستایشگران شایسته ی آزادی و نواندیشی و حقوق بشریت (!) و مفاهیم جدید – و گاهی عجیب یا حتی حرام برای پیشینیان – هستیم، اما هنوز دیکتاتورهای مهربان و متعادل در خانه های خویشیم! هنوز بسیاری از ما، که برابری حقوق زنان و مردان را به هزار استناد از دین و غیر از آن بدیهی می شماریم، در خانه های خود چشم به راه دستان پر مهر نوکر بی مزد و مواجبی به نام "مادر"یم! خلاصه بگویم؛ بیش تر ما هنوز یا رزیتا خاتون شده ایم، یا چارلز غلامحسین های وطنی! آدم های نازنینی که به خاطر نداشتن تمرین یک زندگی اجتماعی و تجربه ی زیستن با پیش فرض آدم بودن سایر موجودات دور و برمان (!)، میان دین و مردم سالاری، میان سنت و مدرنیسم، و میان هزار دو به دو متضاد یا شاید مبهم در برابر همدیگر، سخت سعی – از آن جنس که حاجی جماعت میان صفا و مروه می کند! – می کنیم، قربة الی الله!

من مقصر اصلی این بی هویتی را خودمان می دانم. نه حکومت و نه والدین ما، ما را از کتاب خواندن، از به گفتگو نشستن، از استفاده ی صحیح از امکانات تازه ی غرب نجس (!) بازنداشته اند؛ گمان می کنم حکایت تلخ راه - تا کنون - بی سرانجام نسل ما، نشتی لوله ی محرومیت های اجباری و تنبلی های بی توجیه خود ما باشد.

سید ابراهیم نبوی، جایی نوشته بود که: مشکل اپوزیسیون خارج از دایره ی حکومت ایران آن است که وجود ندارد! من گرته برداری خالصانه می کنم و می نویسم: مشکل بسیاری ار جنبش های دانشجویی – که همین دو سال پیش در راستای رسیدن به تفاهم یکدیگر را کتک زدند، تشکل های فرهنگی و فعالان حقوق بشر و حقوق زنان و باقی، همین است!

می ترسم!

/ 18 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرزاد کارگر

سلام/آقا بسيار زيباست/به من هم سر بزن /من رفيق عباسم/اینم فاتحه ما

حسن

سلام جلال جان. متن دایی جان ، کامنتهای حمید و حرفهای خودت را خواندم .آنجایی که آرمانها و جهت گیری کلی زندگی مشخص میشود کمی سکوت کارساز است. اصلآ تقصیر خودمان است که « اتیکت خورمان » ملس است وگرنه اگر ما آنجایی که لازم است آن کاری را که باید بکنیم ، نیت کنیم و با توجه به هدف خود عمل کنیم _ بی هیاهو _ آن وقت اگر اکثریت داشته باشیم نتیجه میدهد و اگر نداشته باشیم اثر میگذارد ودیگر چه باک که پدران ما به فرزندانشان که ماییم و فرزندانمان درباره پدرانشان که خود ما باشیم بگویند نسل سوخته ، نسل پدر سوخته و پسر سوخته یا هر سوخته دیگر ....... . آخ سوختم!!

حسن

اين را هم بگويم هر کس به طريق خودش !! يعنی من فکر ميکنم مثلآ شاعر يا نويسنده خواننده يا هر کس ديگر بايد مثل خودش آنطور که ميتواند ادای دين کند . پس هيچ ايرادی ندارد که نويسنده ادبی با کنايه و فن خودش حرف بزند . زيبا کلام هم با صراحت خودش . ما هم بايد بفهميم ولی مثل خودمان واگويه کنيم.

حسن

حالا که بازار کامنت های زنجيره ای و ادامه دار داغ است اين را هم بگويم که ما فاتحه خودمان را خوانديم . شما بسم الله !.

اروند

سلام و دست مريزاد! من هم نسل تو نیستم که بار ها تکرار کرده ام، (ما دایناسورهای در حال انقراضیم) و این اصطلاح عاریه گرفته از آشنائی است که از مفهومش خوشم آمده است و به دلم نشسته است. ما کارهای اشتباه بسیار مرتکب شدیم و فکر می کردیم که خیلی می فهمیدیم و با نفهمیدنمان زدیم کاسه و کوزه خویش چنان خورد کردیم که دیگر هیچ بند زنی را یارای بند زدنش نیست. ولی باید همتی کرد و تکه پاره ها جمع کرد و جور کرد و بهم پیوند زد، چون قوری چایخانه ها ئی که من در آنجا دنبال انقلاب می گشتم. ولی حالا می فهمم که انقلاب همه ی داشته های ما را از ما گرفت. دنبال اصلاحات باید بود. در زنده رود بهت لینک دادم.

اروند

سری به بما بزن! http://joonomi.persianblog.ir/1382_12_joonomi_archive.html#1516853

shera

با سلام عرض به خدمت عنبر افشان شما كه1 گمان نكنم كام گرفتن از دلبر هاي متضاد در هيچ مكان و زماني ميسر باشد 2 منظورتان را متوجه نشدم .. يعني ارمان والدينمان با ان چيزهايي كه ما مي خواهيم اينقدر متفاوت است؟3حقيقتا اين تضاد ها را خوب گفتيد4 قبول دارم كه خودمان يا شايد اگر جمع نبندم ؛خودم؛ درباره شناخت فرهنگ و چه وچه كاري نكرده ام ولي مثل هميشه اين عادت را نيز ترك نخواهم كرد كه مقصري برايش پيدا كنم و چه كسي بهتر از پدر و مادر ها و معلمانمان! نسل چندان جالبي نيستيم ... البت! با كمي انصاف... و فكر مي كنم روز از روز بدتر شو د

...

اندر مزايای ديکتاتوری. عنوان خوبيه نه ؟