براي حسين جانم (ع)سلام .
الان که دارم اين‌ها را مي‌نويسم ، پنجه‌هاي استاد « جواد معروفي » دارد موها و گوش‌هايم را مي‌نوازد ! « عاشورا ؛ راز خلقت و فراق » ، عجب غم لطيفي دارد و حسي غريب ... جواد معروفي را از « جان عشاق » « استاد شجريان » مي‌شناسم و نوار معروف « خواب‌هاي طلايي »اش – که عين خيلي از آثار موفق موسيقي ايران و جهان ، روي زمينه‌ي آشپزي و ديدار يار (!) و غيره‌ي سيماي مبارک و در سالن‌هاي حراج پوشاک تاناکورا زياد شنيده مي‌شود !
اما جدا که اين راز حلقت و فراق عاشورا ، چه متين و موقرانه از حصار نابودکننده‌ي زمان ، خود را بالا کشيده و توي آسمان ابديت ، ستاره‌ي پرنورش سوسو مي‌زند ؛ مجال نيست که از دلتنگي‌هاي روزها و شب‌هاي محرم بگويم ؛ فعلا همين‌ها را مي‌گويم تا بغض شيرين ناشناخته ، بغض شادي دارا بودن فخري به نام « حسين » و « زينب » ، لااقل حالا نترکد .
محرم که مي‌آيد ، درست است که ديگ‌هاي خالي فلان حاج‌آقا که از سر تا ته خيابان ده شب چيده مي‌شوند ، يادم مي‌آيد و دروغ‌هاي گزاف مداحان خادم الحکومة و المال ... اما لااقل بوي خون و اشکي را که ظهر عاشوراي هر سال ، مثل بختک راه نفس دلم را مي‌گيرد ، نمي‌توانم حس نکنم . و اشک‌هاي فلان پيرزن مسيحي را ، و کيک‌هاي نذری کوچک همسايه‌ي سني مذهب ، که هر عاشورا مي‌دهد ... عصر عاشورا هم فقط مي‌روم و مي‌نشينم روبه‌روي پوستر نقاشي استاد « فرشچيان » ، چشم‌هاي خيس اسب را ميان آن همه غصه‌ي جاري شده نگاه مي‌کنم و ... مي‌ترکم . انگار خدا حسين را آفريد تا بهانه‌اي دايمي باشد براي حس غربت من ، آوارگي تو ، اشک‌هاي او ... اصلا مي‌داني ؟ حسين مال کسي نيست ؛ از خداست و براي همه تا بغضشان را به بهانه‌اش روان کنند ... راستي ، آجرهاي ديوار بغض توي گلويم ، هي دارند روي هم چيده مي‌شوند ؛ خدا کند ديوار بشکند ، اگرنه نمايان که بشود ، رسوايم مي‌کند ... .
مي‌داني ؟ سال‌هاست که درمانده‌ام مگر « ابوالفضل » چه ديده بود در چشم‌هاي برادرش ، که عمري امام خطابش کرد و عمرش را به همان امام ، به گزافترين بها فروخت ؟ مانده‌ام آن عظمتي که حسين – مرد بزرگ خانه‌ي کوچک فاطمه (س) ، که به قول دکتر شريعتي از تاريخ بزرگتر است ! - استادانه پرورشش داد ، چه چيز جستجو مي‌کرد که آخرسر ، با چشمان بينا شده با تير گنج را يافت و کامياب شد ؟ ... مي‌داني ؟ من حتي سال‌هاست ميان تار و پود ناله‌هاي « يا ابوالفضل » مادري که باالتماس بچه‌ي بي‌هوشش را به خيابان آورده بود و التماس مي‌کرد عزادارها دعايش کنند ، حيران مي‌چرخم ... حيران مي‌چرخم ...حيران ... .
کجا بودم ؟ راز خلقت و فراق ؟ پيانوي جواد معروفي ؟ اسب سفيد جلوي خيمه ؟ ديوار طولاني بغضم ؟ پس تکليف بچه‌ي بي‌هوش چه شد ؟
آه ! عجب روضه‌ي روشنفکرانه‌ي بي‌قافيه‌اي براي خودم خواندم ... شکر خدا دوباره جلوي چشمم تار شد ... .

/ 6 نظر / 4 بازدید
مجتبی

حسین حقیقتی است که زبان بیان عظمتش اشک است وهق هق . به یاد آوردم زبان بیان این حقیقت را؛ممنونم

haj asir

توووووووووووپ مرسی

ff

السلام عليک يا اباعبدالله الحسين(ع)

yas

سلام در مورد حسين هيچی نمی تونم بگم

giti

سلام...ديروز از امتحان که برگشتم خووندمش..لامصب کلی خستگيم رو گرفت.....خسته نباشی!

زهرا

سلام ... در عالم رازي هست كه جز به بهاي خون فاش نميشود )شهيد اويني و اون راز در عاشورا براي شهداي كربلا فاش شد . كاش ... سربلند باشيد