بیانیه بازی

سلام .
*
دوستان عزیزم در نشریه ي دانشجویی نگاه نو – از دانشگاه صنعتی امیرکبیر – در شماره ی دوم خود در مهرماه امسال ، مقاله ي جامعی را چاپ کردند که حاصل نزدیک به دو ماه نت برداری پیوسته ي آنان در کتابخانه ي ملی و کتابخانه ي مجلس بود ؛ مقاله ای تاریخی به نام جمهوری اسلامی ، که با استناد به روزنامه های سال 1358 ، سیر تاریخی – و از نظر من ، خنده دار (!) – تصویب قانون اساسی را بررسی می کند . به گمان من ، کمتر می توان چنین مقالاتی را یافت که سعی موفقی در بازبینی بدون تحریف تکه هایی از تاریخ دارند ، که به خاطر مسکوت ماندنشان ، تحریف شده اند . سایت خبری ایران امروز ، این مقاله را منتشر کرده است .
*
جشنواره ي نشریات دانشچویی دانشگاه تهران ، از 25 تا 27 آذر برگزار شد ؛ ما هم با گاهنامه ي طنز ترب شرکت کردیم . با دوستانمان در گاهنامه ي طنز درنا – که مدیرمسوولش ، عباس حسین نژاد گل و گلاب است و تازگی ها وبلاگ صندلی را دایر کرده – غرفه ای مشترک داشتیم و دوستی ها و دغدغه هایی مشترک تر ... بیانیه ای را به زبان احتمالا طنز (!) منتشر کردیم که دیدم بد نیست اگر آن را این جا بیاورم :

بیانیه ي مشترک شماره ي یک « درنا » و « ترب »به نام فروزنده ي ماه و ناهید و مهر

با استعانت از درگاه خداوند آدم های انقلابی ، و با یاد همه ي آنانی که دردمندند و برایشان تفاوتی ندارد که کجایشان درد بگیرد ؛ و در این بحبوحه ي اختلاط دین و سیاست و غیره ، نظر به این که معمولا جشنواره برای این برگزار می شود که ما در آن جا بعضی چیزهایمان را به بعضی ها بیشتر نشان بدهیم و بعضی های دیگر ، بیایند از مواضع شفاف ما ، شفاف تر و بی هیچ سانسوری بازدید کنند تا هیچ شبهه ای باقی نماند ... و نظر به این که ما برعکس بعضی ها نه نوار داریم ، نه لوگوهای رنگی بزرگ یا آدم های بزرگتر ی داریم که خودمان را نشان بدهیم ، لذا به حداقل قناعت فرموده و بیانیه ی نخست خویش را صادر می فرماییم :
الف – پیش از هر موضع گیری ، برائت خویش را از هرگونه موضع سیاسی اعلام می کنیم تا فردا به ما نچسبانند که از دین برگشته ایم یا جاده صاف کن استبداد ... بنابراین ، ما با هر چیزی که مجوز داشته باشد ، موافقیم و تمام مسایل سیاسی ، اقتصادی ، عاطفی و غیره را تنها در حد مجازش می پسندیم .
ب – آزادی از دید ما ، همان چیزی است که بزرگان گفته اند ؛ حال این که بزرگان چه کسانی اند و چه چیزهایشان اضافه و بزرگتر از آدم های عادی است ، بماند ... ما حوصله ي درافتادن با حضرات را نداریم که بیایند و ما را در هدایت خانه با چوب و سیخ – البته در چارچوب حقوق مسلم بشریت – هدایت کنند .
پ – دانشگاه ، محل تحصیل و تحقیق است ؛ آن دانشجویی که می آید به جای درس خواندن ، گندکاری و بیانیه بازی می کند ، باید مورد ملاطفت قرار بگیرد تا بی جا و بی دلیل ، وجدانش درد نگیرد . مگر ما با ممالک مترقی چه تفاوتی داریم که آن ها در دانشگاهشان فقط به فکر تحصیلند و ما سینه چاک تحصن ؟ لذا به جهت نبود وقت ، برخی چیزها را محکوم و برخی دیگر را کلا تکذیب می کنیم .
ت – مسایل اقتصادی ، اساسا چیزهای بدی نیستند ؛ اما من و شمای روشنفکر بهتر است به کارهای مهم تری مانند تلاش در جهت حفظ موازین قانونی و ذلت و عبودیت در برابر خداوند متعال و چند بنده ي برگزیده اش باشیم ... خدا را شکر کنید که نانی می رسد و سفره تان خالی نمی ماند ؛ کار بزرگان ، به بزرگان سپار .
ث – بحمدالله ، وظیفه ي خویش را که صدور بیانیه و تاکید بر انجام وظایف بود ، انجام دادیم ؛ حواستان باشد در این مرز و بوم پرگهر ، سرتان به کار خودتان باشد . از خدا می خواهیم وجدانمان را نیز در چارچوب قانون قرار دهد .

ستاد مشترک اجرایی گاهنامه های درنا و ترب – کمیته ي صدور بیانیه


/ 3 نظر / 3 بازدید
zahra

salam ...mibinam ke maroof shodyd baianyie va jashanvare va in harfha ...kholase maroofyiat dardesar dare !!moraghebe khodetoon bashyd !!ma ke 2002 ta dadash nadarim ! shad bashyd va hamishe sarboland

عباس

شرمنده فرمودی داداش!