مسيح بازمصلوب


آقا خنديد و گفت:
- و اما من اگر حرف مذهب خود را باور کنم، يک‌راست به بهشت مي‌روم، بهشتي پر از پلوهاي لذيذ و حوريان و غلاماني به زيبايي يوسفک من. ولي اي ناخداي لعنتي، تو مطمئني که اين دين‌هاي من و تو به ريشمان نمي‌خندند و دستمان نينداخته‌اند؟ دنيا – مگر نه يوسفک من ؟ - دنيا چيزي به جز خواب و خيال نيست و زندگي فقط عرق است؛ زندگي يعني نوشيدن و مست کردن! اما اين گلباد مغز ما به هر طرف که باد بيايد مي‌چرخد، تو رومي مي‌شوي و من آقاي ترک ... ولي اي ناخداي لعنتي، بهتر آن که اين حرف‌ها را کنار بگذاريم و ديگر در اين زمينه چيزي نگوييم ... .
...
در اين لحظه مادليناي پير وارد شد، سر به گوش ناخدا برد و گفت:
- تا چند لحظه‌ي ديگر جناب کشيش با کتاب مقدس به اين‌جا خواهد آمد تا آداب عشاي رباني را براي تو به جا آورد؛ عرق نخور!
- کشيش چه، پير خرف؟ خفه شو و برو آن تنگ را بردار و براي ما مي بريز تا بنوشيم!


نيکوس کازانتزاکيس يوناني، هميشه يک ويژگي خاص را از خودش روي دوش نوشته‌هايش هم مي‌اندازد: جسارت! خالق آخرين وسوسه‌ي مسيح و زورباي يوناني و مسيح بازمصلوب، هميشه به خاطر جسارت بي‌نظيرش در نوشتن آن چه خيلي ها کفر مي‌پندارندش يا مايه‌ي عذاب، برايم محترم بوده.
مسيح بازمصلوب، رماني‌ست که صراحت و طنازي و متلک‌هاي هوشمندانه‌ي کازانتزاکيس را يک جا جمع کرده. قصه‌ي شبيه‌خواني به صليب کشيدن عيسي که قرار است در دهي اجرا شود که کشيش مقدسش، مفت‌خوري مقدس است و اربابش، به خاطر فرياد کردن کافري‌ها و شاهدبازي‌هايش، مومن‌ترين کافر موجود! آدم‌هايي که براي ايفاي نقش‌هاي تعزيه انتخاب مي‌شوند، خود رگه‌هايي از آن نقش‌ها را دارند: مانوليوس، چوپاني وارسته و بريده از دنيا که روزگار را به بهانه‌ي چرانيدن گوسفندان بيرون دهکده مي‌گذراند؛ کاترينا، بيوه‌زني با رگه‌هايي از مريم مجدليه و ناگزير عاشق مانوليوس زيبا و بي‌تفاوت؛ ياناکوس صاف و ساده، که خرش را همچون پسرک ملازم ارباب، يوسفک مي‌نامد و … .
جمعي از فقراي دهي ويران شده، گرسنه و درمانده به ده رونق گرفته‌ي قصه پناه مي‌آورند؛ اما ساکنان، از بيم به خطر افتادن اموال‌شان، آنان را به تهمت بيماري وبا از خويش مي‌رانند و وادارشان مي‌کنند که به کوه‌هاي اطراف ده بگريزند.از اين‌جاست که کشمکش اصلي شروع مي‌شود؛ نبردي معنوي ميان اربابان اقتصادي و مذهبي ده، با آوارگاني که سرمايه‌شان اعتقاد استوار شده‌شان در سايه‌ي فقر و دربه‌دري‌شان است و همين استواري‌ست که هوس سرکشي به جان آن‌هايي مي‌اندازد که از قضا براي نقش‌هاي مقدس شبيه‌خواني هم برگزيده شده‌اند ... مانوليوس، اينک خويشتن را مسيحي دوباره برخاسته مي‌بيند که چه به صليبش بکشند و چه نکشند، بار هدايت ساکنان ده را بر دوش خود حس مي‌کند و کم‌کم حواريون خويش را نيز مي‌شناسد ... دل از کار و نامزد و موقعيتش مي‌برد و رودرروي بزرگان ده مي‌ايستد.
مانوليوس، با تحمل رنج‌هايي که گويي تقدير براي پروردنش برنامه‌ريزي‌شان کرده، کم‌کم به مسيحي نو بدل مي‌شود که مريم مجدليه‌ي نو، يهوداي نو و به ناچار کاهنان بيم‌زده‌ي نو را نيز زنده مي‌کند! و سرانجام، هم‌چون مسيح، با فتواي پرحرارت کشيش مغرور و زخم‌خورده‌ي ده، به عذاب الهي ساکنان (!) دچار مي‌شود ... ولي رنج‌ها و حرف‌ها و خون گرمش، اعجازي نو مي‌کند؛ قصه با آغاز مهاجرت آوارگان « بر راهي بي‌انتها، رو به مشرق » پايان ( آغاز ) مي‌پذيرد ... .
مسيح بازمصلوب، پيش و بيش از هر چيز، داستان تکرار تاريخ است؛ تاريخي که عدالتي بي‌نظير در قضاوت دارد - گرچه در ظاهر، بي‌رحمي‌هاي خويش را بر مظلومان وارسته نيز روا مي‌کند. و کازانتزاکيس هم، بي‌ترديد يکي از شايسته‌ترين قاضيان است که با طنزي و نيش‌خندي هوشمندانه و متعالي، پا به پاي آوارگان قصه و هم‌راه با زخم‌هاي مسيح، از راه زمان مي‌گذرد و به خاطر نماياندن نخ نامريي حقيقت، کنار همان حقيقت خويشتن را نيز جاودانه مي‌کند!

/ 17 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
كرگدن

جلال عنوان لينکتو عوض کردم بيا ببين چطوره !!!

naghmeh

سلام مثل هميشه خوب نوشته ای عزيز/بابا فيلسوف..بابا نقاد...

سيامك

سلام دلبند ! خوبی ؟! ...مسيح باز مصلوب حکايت شعار ها و شعورهاست ! شعارهایی که داد وا مسیحا می زنند اما اگر بیابندش به صلیبش می کشند !! و همین را گفتن کفر محسوب می شود آن گونه که واتیکان کافرت بخواند و کتابت را ضاله !! در حالی که به نظر من این کتاب مذهبی ترین کتابی بود که خوانده ام ! دید عمیق و شناخت دقیق کازنتزاکیس از مذهب ، شناختی کاملا دین مدار است . اما شعارزدگان با شعور میانه ای ندارند و صلیبهایشان همیشه به پاست !! ...شاد باشی

پدرام

سلام جلال عزيز...راستش مسيح باز مصلوب آنچنان که بايد و شايد برايم جذاب نبود...نمی دانم چرا ولی خواندنش خيلی خسته ام کرد...آخرين وسوسه مسيح و زروبای يونانی را بيشتر دوست داشتم...در مورد خود نيکوس کازانتزاکيس هم حرفهايی دارم اما الان جای گفتنش نيست...او را با لقب يکی از کتابهايش يعنی مرد بی نوای خدا می شناسند...سير تحول شخصيتی او بسيار برايم جالب بوده است هميشه...مهربان باش...

Arash

نيستی داداش!

sogoli

اينکه قلم یک فرد بتونه تا اين حد در دنيای خواننده های متفاوتش تاثير بگذاره , سعادتيه که برای هر کسی پيش نمياد ! اينجاست که می شه با قاطعيت اون فرد رو نويسنده ناميد !

فري

به جان عزيزت فقط داشتم رد مي شدم.........چرا مي زني؟! ...ضعيف كشي......... آخ! نزن نامسلمون....

ارنستو

ممنون از مطالب به درد بخورت و از لينکت.

ارنستو

از کليه عناصر ضد فمينيسم دعوت می کنيم به مبارزه ما بپيوندند.

مارال

سلام خسته نباشی دنيای افکار و روياهای نوجوانی ام را در اينجا يافتم زمانی کتابهای نيکوس کازانتراکيس از بهترين دارائی هايم محسوب ميشد اين کتابش قشنگ است ولی من از کتاب سرگشته راه محبت بيشتر خوشم آمد جزو معدود کتابهايی بود که واقعاْ‌مرا تحت تاثير خودش قرار داد زيبا و برگزيده می نويسی موفق باشی اگر دوست داشتی به وبلاگ منهم سری بزن خوشحال ميشوم