تعويذ *

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

مولانا شيخ جنازة المتقين ( رضی الله عنه ) را گفتند: مگر تعويذ از درّندگان را با حضرتش همراه نبود، که به گزيدگی ِ سگی بی‌تميز گرفتار آمد ؟!

شيخ با حالتی نزار بفرمود: بود ... ليکن به گمانم از بابِ اضطرار، به غلطِ اِعرابی خوانديم؛ البت که بر خلاف شما سگ را جز به عربیِ فصيح نتوانش خطاب نمود.

جماعتِ مريدان ـ بی‌خود و بی‌جهت ـ نعره زدند.

 

 

*: تعوِيذ در لغت به معنای پناه جستن و کمک خواستن است و در اين جا، منظور دعاهای خاصي ست که در فرهنگ ما براي رفع گرفتاري، بيماري و ... هست.

اين متن را در کمال پررويي با گوشه ي چشمي به تذکره هاي ابوسعيد ابوالخير نوشته ام. پيشاپيش از همه ي آن هايي که ادعاي نوادگي  اش را دارند، شرمنده ام!

 

/ 30 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Hamid

سلام ، از وبلاگ خوبتان خوشم آمد اگر شد به من هم سر بزنيد .

ارش

سلام.بسيار قشنگ بود مخصوصا شعار وب تان.بدرود

دردی کش

ای تعويذ رو که گفتی بلد بوديم. من هر چی فکر می کنم نمی تونم بفهمم منظورت چی بوده و می خواستی روی چی دست بذاری. اگه يه گاهی به کامنت های خودت بندازی شايد بگيری قضيه رو که مسی در مورد متن حرف نزده. بازم فکر می کنم متن حرف خاصی نداره . جون من که اگه نکته نهفته داره ما رو هم روشن کن. من که نديدم!

سروش

مريدان جمله نعره زدند و از هوش برفتند... معمولا اينطوی تموم ميشه. آنگاه شيخ انان را طپانچه ای زده به هوش اورد!

پدرام

سلام...تنبل شده ای در نوشتن...خوبی که ؟

حسین

سلام بر شما غرض خواندن فاتحه ای بود و بس قربانت

سعید

سلام شماکه تشریف نیاوردید من خودم دوباره اومدم. راستی ببخشیدا ببخشیدا.. رفته بودم یه سر وبلاگ سعید کیایی چشمم افتاد به نوشتت چیکار میشه کرد چشمه دیگه میبینه .. شاید باید براش یه خنجر از نوع باباطاهری بسازم. خلاصه دیدم نوشتی : عاشق فقط میمیره به دنیا نمیاد. راستش ببخشیدا روم به دیوار خیلی حرف بی معنی ای بود . آدم نه تنها با عشق زنده میشه بلکه عمر جاودانه پیدا میکنه . فقط باید ببینی طرف عشقت کیه ........ فکر نکنی من از این آدمایی هستم که فقط شعار میدن و به قول غزالی با یه خر گمشده فرقی ندارن نه عزیزم ما هم چشیده اییم.موفق باشی.........سعید ..ولی نه از نوع کیایی