سمفوني مردگانآقاي رئيس فرهنگ! گچ نداريم. کاغذ نداريم. خوب، بخريد آقايان. يعني چه که نداريم؟ اين همه کاغذ به در و ديوار مي چسبانند، خوب بدهند به بچه ها. روي تير چراغ برق نوشته بود اطلاعيه. به يک شريک خوش نفس احتياج است. آدرس، خيابان شاه اسماعيل، کوچه قره‌سو، جنب آجر فشاري، کارخانه بادکنک سازي حقيقت. دم ظهري يک توک پا رفتم آنجا. گفتم منم. گفت تو کي هستي؟ گفتم شريک خوش نفس. گفت سرمايه از من، کار از تو. از همان روز شروع کردم و تا شب بشود صد و چهل و پنج بادکنک را باد کردم و ترکاندم. گفت چرا همچين کرده اي، پسر؟ گفتم هميشه با باد آخري مي‌ترکد، يادت باشد يک فوت مانده به آخر نخ ببندي. زد توي گوشم.

رماني به زيبايي و تلخي زيستن! اين، اولين و بهترين توصيفي بود که براي رمان سمفوني مردگان از عباس معروفي به ذهنم رسيد. قصه‌ي عجيبي که پيش از هر تعريف و تملقي(!) ، به قول هفته‌نامه‌ي سوئيسي دي‌ولت، آن را يک شاه‌کار مي‌دانم.
سمفوني مردگان، حکايت بدبختي‌ها و لذت‌هاي خانواده‌اي‌ست که شايد اعضايش تکه‌هاي وجود هر يک از ما باشند؛ پدري مستبد و بيش از حد سنتي، مادري مهربان و صبور و بادغدغه‌تر از پدر، آيدين و اورهان و آيدا و يوسف – که سال هاست فلج توي زيرزمين افتاده و فقط بلد است نشخوار کند و با چشم هاي وق زده اش خيره بشود به آدم و خورده ها را پس بدهد.
داستان، از نظر شيوه‌ي نگارش، بيشتر بر جريان سيال ذهن استوار است و زبان قوام يافته و پخته‌اش، خواننده را به ياد نثر متين هوشنگ گلشيري در شازده احتجاب و يا بيژن نجدي در بخش‌هايي از يوزپلنگاني که با من دويده‌اند، مي‌اندازد.
قصه، با روايتي ناتمام از زبان يک داناي کل آغاز مي‌شود و سپس، با عوض شدن راوي‌ها - که ممکن است هر بار يکي از شخصيت‌ها باشند و يک روايت واحد، چند بار و هر بار از ديد يکي از آنان نقل شود – ادامه مي‌يابد. رماني که بر خلاف معمول، نمي‌توان پنهاني و بي‌صبرانه به برگه‌هاي انتهايي‌اش رفت و پايانش را فهميد! ويژگي اصلي و عامل جذابيت داستان، همين تنوع هوشمندانه‌ي روايت‌ها و راوي‌هاست؛ وگرنه شايد خط اصلي داستان، گاهي در اين کشمکش‌ها گم شود.
آيدين، پسري است شاعرمسلک و کله‌اش بوي قرمه‌سبزي مي‌دهد؛ بر خلاف اورهان، که مانند پدرش ذاتا کاسب بازار است و فراري از خواندن و انديشيدن. آيدا دختر مظلومي‌ست که با بيماري‌اي دايمي عمر مي‌گذراند و سرانجام در خانه‌ي شوهر، خودسوزي مي‌کند. مادر، زير بار غم ناشي از نزاع‌هاي خانواده، کمر خم مي‌کند... . زمان اتفاق حوادث اصلي هم، بحبوحه‌ي جنگ جهاني دوم و ورود سربازان بيگانه به خاک ايران است.
سمفوني مردگان، روايت يک خانواده است، با اعضايي که در عين تضادهاي جدي، شباهت‌هاي عجيبي با هم دارند و گويي تکرار زودهنگام و چندباره‌ي تاريخ غمناک خويش را هر بار يکي از آنان بر عهده مي‌گيرد. خواندن اين رمان، دريچه‌اي کم‌نظير به درون خود ماست!

/ 21 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پدرام

ممنونم از لطفتان دوست عزيز...سمفونی مردگان را ديروز تمام کردم...قصد دارم مجددا بازخوانيش کنم و تا يکی دو هفته ديگر نقدی بر آن بنويسم.. از آشنايی با شما هم بسيار خوشبختم...کاش از سمفونی مردگان بيشتر مينوشتيد

فائزه

من همين جا اعتراف می کنم که يک بار این کتاب را ورق زدم ولی نمی دانم چرا شروع نکردم . اما خواهم رفت ...

سيامك

سلام مهربان ! عرض شود که من اين کتاب را متاسفانه نخوانده ام که حتما به سراغش می روم ! قول !! ممنون از اينکه دريچه های تازه می گشايی و ممنون تر از لينک جريان سيال ذهن . شاد باشی

کرگدن

جلال جان سلام و هزار تا شرمندهء تو و امير شرمندگی بابت اين تاخير چند ماهه !!!! تو سر زدن ( منظور تو سر زدن نيستا منظور تو سر زدنه !!!!!!!! ) ديروز پريروز که داستان شعر حميد و شل کن که لذتی ببری رو برام گفت تازه يادم افتاد که آدرس تو رو صد سال پيش بهم داده بود که سر بزنم ... خلاصه ما خرتيم !!! و بازم شرمنده ... فدای تو ... تا بعد .

یاسر ظهوریان

سلام. اگه وقت کردم کتابه رو می خونم. من يه مطلبه تازه دارم. خوشحال ميشم نظرت رو دربارش بدونم.

farshad

سلام

سوسکی

جلال عزيز، ممنون از قدم باصفای تو به خانه ام. وبلاگ خوبی داری و مطالب جذاب. از آشنايی با تو خوشحالم و بازهم به محضرت خواهم آمد. من با اجازه لينکت را به خانه ام اضافه کردم. مهرت فزون...

مريم

سلام به آقا جلال و بزرگی که در نامش است که قوز ما را صاف ميکند هنگام نبشتن اين خطوط در اين سحوري. آقا جلال..خوشحالم که با يک صاحب سبک ديگر آشنا می شوم. شما صاحب سبکيد و بايد خواندتان. آقا ممنونم که به ما سر زديد. ما کوچيکيم. يا حق.

rasa

منور فرمودين کلبه درويشی رو... و از داستان های خفن خوشم مياد.... که مثلا آخرش يارو خودکشی ميکنه :))