حی‌ّ علی السريال!

ماه رمضان كه مي‌رسد، نيمه‌روشنفكرهاي در حال گذار ( مثل من! ) توفيق‌هاي اجباري بيشتري براي تماشاي سيماي گرامي سابقا لاريجاني پيدا مي‌كنند؛ سفره‌ي افطار، با لقمه‌هاي شتاب‌زده‌ي اهالي خانواده كه همگي تلاش بيهوده‌اي در نشان دادن صبر و طاقت پرثواب خويش دارند، سال‌هاست ميهمان اجباري‌اي هم به نام تلويزيون دارد. آدمي مثل من هم، البته سال‌هاي حكومت راديو را به ياد دارد؛ با دعاهاي معروف سحرها، با قصه‌ي ظهر جمعه، با قصه‌ي شب، و با اخبارهاي معروف ساعت 14 ... تا اين كه تلويزيون هم احساس تكليف كرد و روز به روز چاق‌تر شد! تا سال‌ها، ماه رمضان براي من با مثنوي خواني‌هاي كم نظير ساعد باقري در شبكه‌ي دو معنا داشت و" ربنا "هاي ترگل ورگل و دزديده شده از شجريان، كه مونتاژ مضحك گل و بلبل و قران و خانه‌ي كعبه را هم به ضميمه داشتند.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

حميد لولايي / زير آسمان شهر

آن سال‌ها تلويزيون، به حكم نمي‌دانم كدام آيه‌ي شريفه، ماه رمضان را عزاي عمومي مي‌دانست و چگالي غم و غصه را هم نزديك دهه‌ي سوم، بالا مي‌برد قربة الي الله!

اما در اين چند سال، بازار رقابت و رفاقت هم‌زمان شبكه‌هاي سيما، با پخش سريال‌هاي رنگارنگ، گرم مي‌شود؛ ساعات پس از افطار، كه جماعت به تكميل بعد مادي صوم و صلاة و آروغ‌هاي لبريز از معنويت (!) مشغول‌اند، شبكه‌ها با سريال‌هاي 26 قسمتي ( يا 30 قسمتي براي آن‌ها كه با استراتژي هوشمندانه‌ي تغيير ناگهاني جشن به سوگ، فتيله‌ي كمدي را در شب‌ها و شبيه‌هاي قدر پايين مي‌كشند ) تلاش مي‌كنند روزگار گرسنگي را براي خلق الله شادمانه كنند! آن چه در غالب اين سريال‌ها آشكار است، رنگ و روي طنزي‌ست كه ولو به زور در همه‌ي قسمت‌ها تزريق مي‌شود؛ شايد آشكارترين نشانه‌ي برتري يك سريال بر ديگران، هنگامي كه تداخل زماني معمولا ناگزير آن‌ها سعادت تماشاي همه‌شان را از اهل خانه مي‌گيرد، تنظيم تلويزيون بيشتر خانه‌ها روي يك شبكه باشد.

سريال " خانه به دوش " با بازي حميد لولايي، شايد اين روزها از آن بابت گل كرده، كه چهره‌ي متفاوتي از يك سريال طنز را به نمايش مي‌گذارد؛ وجه غالب بيشتر صحنه‌ها، بر خلاف رسم رايج تلاشگران عرصه‌ي بيداري و خنده (!)، نه بر ديالوگ‌هاي كم‌نمك و در يك كلام " كمدي لودگي " (!)، كه بر فضاسازي و ايجاد موقعيت‌هاي متناقض بازيگران در هر صحنه – و با تساهل و كنار گذاشتن احتياط واجب! – بر " كمدي موقعيت " استوار است. شايد اين كوشش نو و البته دشوار سازندگان اين سريال، به صورت رقيبان ديگر چنگ بيندازد و سال بعد، همه‌ي كارگردان‌هاي پيروز در مناقصه‌هاي سرشار از فيض طرح‌هاي مربوط به ماه رمضان، دربه‌در پي‌جوي نويسندگاني متفاوت از پيروان سنت كنوني باشند.

/ 20 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

من خودم را وارد دعوا نمي کنم! اما فکر مي کنم صدا و سیما هميشه تا يک چيزی را اتفاقی کشف نکند جرات نزديک شدن به آن را ندارد و بعد از اينکه اتفاقی کشفش کرد دیگر جرات برگشت را ندارد ! و کشف اینکه در ماه رمضان هم می شود طنز پخش کرد و اصلا این ماه را باید « جشن رمضان » اعلام کرد بر می گردد به آن سال که رمضان مصادف شد با نوروز وگرنه قبلا کی جرات می کرد ... تازه آن سال هم بعد کلی استفتا کاشف به عمل آمد که رمضان با شادمانی منافاتی ندارد . و اما یک مورد دیگر : همین چند سال پیش محرم مصادف شد با نوروز و همین قضیه به این صورت اتفاق افتاد که با ساخت «‌ شب دهم » کاشف به عمل آمد که در محرم هم می توان سریال پخش کرد ... و الان شاهد این هستیم که هر سال در کنداکتور سازمان بخش معینی به سریال های رمضان و محرم اختصاص میابد ! خدا می داند که چندین سال باید بگذرد تا خیلی چیزهای دیگرمان هم با نوروز مصادف شود تا معلوم شود که دین اینجوریا که حضرات میگن نیست ! ( خوب شد که همون اول گفتم که من وارد دعوا نمی شوم وگرنه می خواستم چه قدر کیبورد فرسایی کنم !!!)

حسین نژاد

بابا منتقد تلويزيونی در باب طنز و حميد لولايی و رضا عطاران/ در ضمن من با مهدی يه کم بيشتر موافقم

فريبا

هان!ای تنبل چرا آپديت نمی کنی..راستی عجب کامنتی داده اين ساده!!!!!

mr. he

اين آقای ساده خيلی ساده ساده داره پز روشنفکری ميده ... آخه ميدونين يکی از راهای پز روشنفکری دادن اينکه آدم ادعا کنه اصلا روشنفکر نيست و بقيه هم غلط ميکنن بگن روشنفکر هستن! ... يه فرموله خيلی سادس .. مال ۱۴۰۰ سال پيشه. اين برادر انگار تازه کشفش کرده و داره باخودش حال ميکنه!

mr. he

مطلبت خيلی هم قشنگ بود .. به حرف این روشنفکرها ( امثال محسن حاتمی و بقیه!) گوش نده!

علی پروازیان

سلام ... وبلاگ شما را مطالعه کردم زيبا بود .به روز کردم.خوشحال مي شيم که به من سر برنيد منتظرم .درضمن مي خواستم نظرتون را درباره تبادل لينک بدونم.(حق نگهدار)منتظرم....یه سری هم به غزلهای ناب بزن......

حسین

سلام بر دوست!خوشحالم که باز اينجام واز مطلب زيبايت استفاده ميبرم !شاد باشی

رضا ساكي

يکی اين خانم يا اقای ساده رو گير بياره برای يک مذاکره بد نوشته خيلی بد نوشته البته کسی که اين جور می نوسه فکر نکنم جرات نشستن پای يه جدل حسابی رو داشته باشه . به هر حال ايشون بايد بدونن جلال واسه خودش يه پا صدا سيمايی و البه اگر نگن شعاره از اون صدا سيمايی هايی که می دونه داره چيکار ميکنه اونجا بعد هم فکر کنم اين ساده يه سهامی چيزی از سازمان خريده و تازه کاش می شد با يه نوشته بتوپی ( از همه عذر ميخوام) به تاريخ و فرهنگ و سنت اين مملکت و تازه اين عزيز دل که خودش از صد تا روشنفکر روشن تره بايد بدونه که مسخره با طنز خيلی فرق داره و باز تازه مشکل جلال و امثال اون شايد اينه که نخواستن خودشون رو بيشتر از اون چيزی که هستن نشون بدن تا امثال ساده نتونه بهشون حرف صد من يه غاز بزنه . اعصاب ندارم و الان يه چيزی مينويسم که .................

سامان صادقی

بهتره آدمهای ساده لوح تو مسايل روشنفکری دخالت نکنند. زياد زر زر کنی ميبرمت يه جا سيگار کشيدن کفتر ها رو تماشا کنی.