وسوسه

سلام .
*
نمرديم و ديديم که کفار چه‌ها مي‌سازند ! بالاخره آخرين وسوسه‌ي مسيح – از مارتين اسکورسيزي – را ديدم ... زد و گارد مبارک ذهنمان را باز کرد و ریخت پايين ؛ اولش خودم را سفت گرفته بودم تا مثلا ذهنم را آشفته نکند ، ولي بدجوري کازانتزاکيس و رفقا قشنگ کار کرده‌اند ؛ قصه‌اي که بر خلاف قصه‌هاي معنوي رايج ، به جنبه‌هاي انساني يک پيامبر توجه مي‌کند و زاويه‌ي ديد متفاوتش ، متفاوتش مي‌کند .
مطمئنا بار بزرگي از اين شاهکار بر دوش نیکوس کازانتزاکيس – نويسنده‌ي رماني به همين نام – است ؛ يک بخش ديگرش به دوش سازنده‌ي موسيقي فيلم ، که انگار موسيقي عربی را زندگي کرده ! يکي هم خود اسکورسيزي و بازيگرها ... .
يکي از زيباترين صحنه‌ها، هم در داستان و هم در فيلم ، صحنه‌ي حضور مسيح در خانه‌ي مريم مجدليه است ؛ ديالوگ‌هايي که بين اين دو رد و بدل مي‌شود و بازي فوق العاده‌ي هر دو بازيگر ، واقعا کلاه آدم را از سرش مي‌اندازد ! مسيحي که عشق را سرمايه‌ي خويش مي‌داند و لشکرش را قرار است آدم‌هاي عاشق بسازند ، خود عاشق مي‌شود ، زندگي مي‌کند و حتي به جنگ خدا مي‌رود ... ولي ميان اين همه ماتم و خوشي بزرگ اما زودگذر ، نخ نامريي اراده‌ي خدا – پدر – براي پرورش دادن عيسي صليب ساز به مسيح مصلوب – پسر – آن‌قدر نرم و تحمل‌پذير نشان داده مي‌شود که نوسان عقيده‌ي تو را هم همراه مسيح به سرانجامي آزموده و متين مي‌رساند .
نمي‌دانم پاپ عزيز مرا براي اين خيانت بزرگ به تحريم‌هاي حتما عاقلانه و عارفانه‌شان ، حلال مي‌کند یا نه ؟!
يک‌بار ديدن فيلم ، حتما پر از اشتباه و نديدن و مبهوت بودن است ... مي‌خواهم باز بروم اين کتاب‌هاي فشرده شده را بخورم !
*
به دوستي مي‌گفتم نوسان دلم شده عین نمودار سينوسي ؛ يک روز بالاي بالاست و فردايش سقوط باشيب زياد به قعر نفرت و بي‌قيدي ... کسي نسخه‌اي به غير از نسخه‌ي اين بابا دارد ؟
*
ني ، جدا زان لب و دندان چه نوايي دارد ؟
من ز بي هم‌نفسي ناله به دل مي‌شکنم

/ 3 نظر / 3 بازدید
baniik

آخرين وسوسه جلال چيست؟ خدا می داند و خودش. اين بار کفار برای جلال ...

giti

اگه نسخه خوب به دستت رسيد بگو قدر مطلق يا جزء صحيحش هم بده

رییس شورا

صفای وجودت ای بچه باحال...بسيار حال بدادی که ما را بلينکيدی...حالا من وفايت را بخورم....تا انتخابات پر شور...زت زياد