مسلمانی

مولانا شيخ منطق المسلمين _ رضي الله عنه _ را ديدند سر بر بالين سخت نهاده و ديدگان روشن‌بين بر آتشي نه کم‌تر از آتش جحيم برگرفته، دود از بيني مبارکش برخاسته، چندان که عادت کافران خبيث _ لعنهم الله اجمعين _ است پای‌افزار به در کرده و تنبان ِ گرامي _ البت با رعايت موازين قانوني و حجاب وافي و کافي _ بر سر کشيده و هو هو کشان با خويش نجوا همی‌کرد.

وي را سبب پرسيدند که اين چه عذاب است از کدام صغيره يا _  نعوذ بالله _ کبيره‌اي يا کدام لغزشي اتفاق افتاده که چنين توبه و انابه‌اي را شيخنا بر خويش روا داشته؟

شيخ آهي کشيد و بفرمود: به راهي می‌رفتم، زبان‌بريده و چشم‌دريده از مشاهده‌ي آيات الهي و اسباب مناهي و بينی‌هاي سربالا و  چه و چه و چه ... خري ديدم و سواري به غايت مست از باده‌ي نوشين و بی‌هوش و بی‌خبر از خويش و خر خويش ... خر بر در عسس‌خانه ايستاد و عرعر نمود، عرعر کردني. سوار ِ بيهـش را ازين مقارنه‌ي مشئوم اندکي مراقبت پديد آمد و بر پهلوي خر سـقـلمه * زد. خر نجنبيد و عرعر فرو نگذاشت، تا همانا عسس بيامد و سوار مست بديد و به مصداق اصل [ ... ] ** از قانون اساسي شريف، در محبس انداخت مست سابق را.

گفتند: يا شيخ! مگر حيوان را ماموريتي بوده از جانب خداي که رسوا کند صاحب بی‌مبالات خويش را.

شيخ بفرمود: بلي ... در عجبم از اين که شصت سال در جهان بگرديدم و مسلم و کافر و زندقه بديدم و بسي مسلمان ِخر، ليکن هيچ تا امروز خر ِ مسلمان نديده بودم.

شيخنا اين بگفت و چندان هوهو کشيد تا بترکيد، غفره الله تعالي.

 

 

* سقلمه: با دست يا هر چيز مجاز ديگري بر پهلوي حيوان يا انسان گناه‌کار زدن ... سوک و سقولمه نيز گفته‌اند.

** عدد در نسخه‌ي دهلي ناخواناست.

/ 27 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حميد

سلام حسين خان ! خوبی بابايی ؟!!

تربچه

سلام ./جالب و قشنگ بود . مانا باشی و التماس دعا .

پدرام

با انتقادات اين رفيقمون موافقم ( چه اهميتی داره ؟‌) ....اما از همه اين حرفها گذشته...جواد عليزاده آدم بدی نيست...معمولا هوای جوونها رو هم داره...يک سری بهش بزن و نمونه کارهات رو ببر براش...نظرت چيه ؟

reza

اقا چاکريم. ممنون ه ما سری زدی به خدا من اين کاره نبودم همش تقصير اين امير

نازيلا

ميبينم که پيامم رو حذف کردی حالا ديدی از طنز و انتقاد هيچی سردر نمياری

لاله

سلام جلال جان ... چه خبرا ؟؟!!

روحاني نما!!

سلام امديم نبوديد !!!خواستيم تبريك عرض كنيم ..فردا منتظر تلفن باشيم .نه؟؟؟!!!

روحاني نما !!!

باعرض معذرت .من اشتباها به جاي صفحه كامنتهاي كلاشينكف د يجيتال كامنتم را درصفحه شما نوشتم !موفق باشيد

....

چی شده؟!