سلام !

سلام .
*
برگشتم ؛ نرفته بودم جایی که بازگشتی باشد ، با این ناله‌های دوباره‌ام ! تنها به لاک خودم فرو رفته بودم – نگران نباشید ؛ دردی ندارد ؛ مانده جای زخم ، که به زودی خوب می شود ! فعلا دروازه‌ي هزار قفل ذهن مرا ، این « خود » از خود بی خود شده هم نمی‌تواند بگشاید ؛ دعا کنید که ناله‌ها را بتوانم کنترل کنم !
*
این چند روز ، رفقایی به عرصه‌ي وبلاگ‌نویسی وارد شده‌اند که اگر همت کنند ، خواندنی و ماندگار خواهند نوشت ؛ مخصوصا این دوست از برادر نزدیک‌ترم امیر اسماعیلی ، با این وبلاگش که شده به نام زندگی و فرزند مشترکمان (!) ، ترب ! دیگری هم امیرحسین ایماغیان است ، که بی انصاف تا به حال نوشته‌هایش را نمی داد بخوانیم ، اما حالا در معرض عموم گذاشته !
مفت است دیگر ! رفقا بیایند که صاحب‌ها رها کرده‌اند بهشت عمومی پرشین بلاگ را ... فقط نمی‌دانم چرا گاهی زبانم لال ، شبهه‌ی سانسور و کنترل به بینی‌مان (!) می‌رسد ؛ ثبت وبلاگ و – به قول برادران الوات ! - « دیدن دم » مدیر محترم فلان بخش ، بوهای خوبی ندارد !
*
امروز می‌خواهم کتابی را معرفی - و نه نقد ! - کنم که پس از مدت‌ها مزه‌ي طنزی بکر و عالی را به من چشاند ؛ آز آن طنزها که هم ذهنت را قلقلک می‌دهند ، هم ته دلت را :

چنین کنند بزرگان / نوشته‌ي ویل کاپی / ترجمه‌ي نجف دریابندری
موضوع کتاب ، طرح داستان‌وار تاریخ ، با توجه به شخصیت‌های معروف و تاثیرگذار در آن است ؛ شخصیت‌هایی چون اسکندر مقدونی ، آتیلا ، پطر کبیر ، شارلمانی ، کلئوپاترا و ... که بر حسب تصادف (!) ، همگی آدم‌هایی کبیر بوده‌اند ، آن قدر کبیر که آدم‌کشی‌ها و جنایات خالصانه‌ي آنان را تاریخ نتوانسته پنهان کند ! به قول خود کتاب ، که در معرفی اسکندر می‌نویسد : این اسکندر به اسکندر کبیر معروف است ، چون بیش از سایر اسکندرها ، و در حقیقت بیش از سایر آدم‌های زمان خودش ، و بیش از بسیاری از آدم‌های مهم زمان‌های دیگر ، آدم کشته است !کتاب ، با نثری روان ، که یاری هوشمندانه‌ي دریابندری را قابل احترام می‌نمایاند - به ویژه آن که پاورقی‌های کتاب را طوری نوشته که طنز شیرین را شیرین‌تر می‌کند - تاریخ خنده‌ها و گریه‌های آدمیان پیشین را به گونه‌ای به تصویر کشیده ، که مشخص می‌کند سعی نویسنده به جای نمایاندن صرفا داستانی قصه‌ي رنج‌ها و بلاهت‌های بزرگان کوتوله ، در این بوده که چیزهایی را مطرح کند که از چارچوب زمان بیرون‌اند ؛ من گمان نمی‌کنم زبانی بهتر از زبان طنز برای عبرت گرفتن از آن همه درس تجربه شده پیدا شود .
بهتر است حرفم را با متنی از همین کتاب ، که در ادامه‌ي معرفی اسکندر آمده ، تمام کنم :
این آدم‌ها را اسکندر ظاهرا برای این می‌کشت که می‌خواست تمدن یونانی را به آن‌ها یاد بدهد . یعنی اسکندر سعی می‌کرد که تمدن یونانی را به آدم‌های یونانی و غیریونانی یاد بدهد ، و در نتیجه‌ي این جریان ، عده‌ای کشته می‌شدند .البته خود اسکندر ، نه یونانی بود و نه متمدن ... .

/ 8 نظر / 3 بازدید
سيامك

جلال عزيز تاريخ به خودی خود بعد از گذشت ساليان طنز تلخی می شود ! بماند که شايد رد زمان خود تنها مرثيه باشد . حالا اگر دستی طناز اين همه را بنويسد قاعدتا حاصل نور علی نور است ! بايد فوری اين کتاب را بخوانم . خوش باشی و ممنون !

لولک

سلام........ به نظر مياد يه جورايی شما هم قاط زده بودی؟؟؟؟ من که هنوز منتظرم عزراييل صندليمو بکشه!!!‌:))

لیلی.......دیوونه

سلام.......احواله شماااااااااااااااااااا؟مي خواستم غرورم را نشكنم. كاش غرورم را شكسته بودم تا اينگونه دلم نشكند..........................از وقتی که عاشق شدم فرصت بیشتری پیدا کردم فرصت بیشتری برای این که پرواز کنم و بعد زمین بخورم! و این عالی است!... هر کسی شانس پرواز کردن و به زمین خوردن را ندارد تو این شانس را به من بخشیدی متشکرم! دوستتون دارم .........بازم بيا پيشم خوشخالم ميکنی........ليلی:ديوونه

zahra

salam ...koja rafte boodid ??!! ma ke ba in halemoon oomadim ke albate dar dastres naboodid! mamnoon az ketaby ke moarefi kardid shad bashyd

giti

...مرسی!يکی از بلاگهايی که اول از همه ميام بلاگ در محضر....است.هميشه بنويس..هميشه باش!

fariba

سلام داداشم نا اميد نبينمت ....موفق باشي و هميشه عاشق

عباس

سلام جلال. شنیدم با امیر محرم شدی؟ تو وبلاگش نوشته. من هنوز ثبت نشدم توی پرشین بلاگ و......ناراحتم... میکشمت.

فائزه

با اميرمحرم شدی؟؟؟ مبارک باشد !! آهاي آهاي همساده ها من كمبود عقش دارم ميخوام برم جيش كنم من كمبود زرشك دارم!!!!!!!!!!!!!!!!!!