شاخص های روشنفکران امروز

در این که بخشی از روشنفکران ملت ما – ملت شریف سابق و حماسه‌ساز فعلی – انسان‌های شدیدا روشنفکری هستند و شاخصه‌های روشنفکری از همه‌ی زندگی‌شان چکه می‌کند ، اصلا شکی نیست ؛ و در این موضوع که روشنفکرجماعت ، همیشه مظلوم واقع شده و هر روز هم ابعاد این مظلومیت رشد می‌کند هم ، شبهه‌ای وجود ندارد .
در این تحقیق ، ما بر آنیم که ویژگی‌های اساسی یک روشنفکر را توضیح دهیم ، تا هر کس که چنین فردی را در خیابان دید ، لااقل او را بشناسد و دایما ابعاد مظلومیت او را در نظر داشته باشد .
الف – نخست آن که ، روشنفکران امروز ، از بس چندین قرن تلاش فکری و کار عقلی کرده‌اند ، به بن‌بست ایدئولوژیک رسیده‌اند و دلزده‌اند ؛ پس حالا بر عمل و کار اجرایی تاکید فوری دارند . اصلا روشنفکر امروزی ، بدجوری مرد عمل است ؛ عاشق اجراست ، ولو این که اول اجرا کند ، بعد درباره‌ي انگیزه‌ها و نوع کار فکر کند . ( نگویید : « خوب ، خر هم بلد است فقط کار اجرایی کند . » خر که عقل ندارد ؛ اگر هم داشته باشد ، از آن استفاده‌ای نمی‌کند . )
ب – روشنفکر امروزی ، وقت‌شناس است ؛ حتما و حداقل یک ساعت به آن جایی که دعوتش کرده‌اند ، دیر می‌رود تا حرمت همه‌ی مکتب‌های بشردوستانه و تلاش‌های عقلی تاریخی در راه ابقا و استیفای کرامت بشری و تحقق حقوق اساسی و مسلم انسان‌ها در طول قرن‌ها ایثار و ابتکار و تعقل بی غرض ، حفظ شود ؛ در واقع اصلا مهم نیست که چه چیزهایی حفظ شود ، فقط حفظ بشود ... .
پ – ظاهر روشنفکر امروز ، با ظاهر عوام‌الناس حتما تفاوت‌های عمده و اساسی دارد ؛ لباس یک روشنفکر یا اقلا یقه‌اش به گونه‌ای ویژه درست شده ؛ یا مثلا موهای بلندش توی چشم می‌زند و بنابراین ، تشخیص او از برخی آدم‌های هنرمند ، دشوار است . اصلا یک آدم روشنفکر ایده‌آل ، توی خیابان باید نظر همه را به خودش جلب کند ، ولو با پس‌پسکی راه رفتن .
ت – یک روشنفکر ، هرگز جواب سوالی را کامل نمی‌دهد ، چون عقیده دارد که حقیقت عریان برای عوام الناس ضرر دارد . ضمنا وی همیشه باید سطح احترام و تفکرش از مردم عادی بالاتر باشد ، حتی اگر شده ، باید برود روی تکیه‌گاه صندلی بنشیند .

/ 3 نظر / 5 بازدید
فریبا

سلام دوست من . حالت که خوبه . اومدم اینجا عید دیدنی گرچه کمی دیره . حالا...... . عيدت مبارک

لولک

سلام داش جلال....عيدت مبارک.......بابا بيخيال!! يه لحظه فکر کردم اشتباهی اومدم!!! نکنه واقعا صندلی رو از زير پات کشيدند!!!!!!

minimom

اينجوري كه ميگي من اصلا روشنفكر نيستم ! هيچكدوم از اون شاحصه ها رو كه ندارم !